top of page

МЗДС ја организира M3Conference – првата конференција за компјутерска графика и анимација кај нас


Најголемите влијателни личности од светот на компјутерската графика, вклучувајќи ги 3Д областа, анимацијата, филмската продукција, производството на игри, виртуелната реалност, доаѓајќи од врвни компании и студија, ќе ги споделат своите искуства на темите за кои важат за експерти на интернационално ниво.

Воедно ќе ги советуваат учесниците за компјутерската анимација, моделирањето, гејминг-индустријата и филмската индустрија, како и останатите сродни области.

Pixar, Lucas Films, DreamWorks, Sony Pictures, ImageWorks и многу други !


M3Conference ќе трае три целовкупни денови и тоа 22-ри, 23-ти и 24-ти Март 2019 година, лоцирана во Младинскиот Културен Центар (МКЦ) во Скопје.

Како дел од спикерите кои ќе бидат дел од оваа конференција се вбројуваат:


  • Ерик Смит, директор на фотографија на Pixar Animation Studios – кој ја започнал својата кариера во Pixar Animation Studios пред 18 години во одделот за осветлување на Incorporated Monsters. Ерик помогнал во развојот на многу проекти во студиото, вклучувајќи Wall – E, The Incredibles и Piper. Неодамна беше директор за осветлување на фотографиите на Incredibles 2 .

  • Горан Кочов, водечки Layout Artist во Lucas Films – ветеран во VFX индустријата , кој има работено на широк спектар на проекти со компании како Industrial Light&Magic, Method Studios, Nvidia и The Mill. Тој е моментално водечки Layout Artist во ILM Singapore, кој ја надгледува работата на проектот Avengers: Endgame. Во неговото резиме се вбројува и неговиот удел во: Transformers: Age of Extinction, Captain America: Civil War, Warcraft, Ready Player One, Aquaman и двата Star Wars Anthology филмови – Rogue One и Solo.

  • Еди Бенун, Art Director на Assassin’s Creed Origins во Ubisoft  – Art Director како и Senior Concept Artist кој магистрирал во насока за анимирани филмови, и има повеќе од 15 години работно искуство во гејм индустријата. Неговата прва работа во индустријата за игри беше во Gameloft, а една година подоцна тој се приклучи на Ubisoft Софија, каде што е во последните 12 години. Вбројува учество во проекти како :CSI, H.A.W.X 2 на Tom Clancy, Принцот од Персија Трилогија, како и една од најголемите франшизи на Ubisoft – Assassin’s Creed. Тој во моментов работи на два проекти на ААА-игра на Ubisoft-Tom Clancy, The Division 2 и Skull & Bones.

  • Џ. К. Корнвел, директор за обука и развој на уметници во DreamWorks Animations – Во последните 14 години, тој предава широк спектар на софтвер, работи со продуценти, програмери и уметници, и помага во развојот и поддршката на нафтоводот. Тој во моментов е директор за обука во DreamWorks Animations, а исто така предава Maya во академијата Gnomon во Холивуд и Art Center College of Design во Пасадена, Калифорнија.

  • Joshua Beveridge, супервизор за анимација на Sony Pictures – ImageWorks – во моментов работи на Spider-Man: Into the Spider-Verse. Дел е од Imageworks од 2005, а неговото искуство вклучува работа на: Storks, Hotel Transylvania 2, Alice in Wonderland, Cloudy With a Chance of Meatballs, I Am Legend, Surf’s Up, Open Season, The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe, и Arthur Christmas.

  • Михајло Димитриевски – Тхе Мичо – еден од најпознатите илустратори и стрип-цртачи во Македонија, чие име стои зад илустрациите на ликовите од популарната серија „Game of Thrones“, а на домашната јавност познат по илустрациите на омилениот детски лик Петко, како и илустратор на познатите ликови од ,,Во светот на Биби”.

  • Hugo Guerra Director & VFX Supervisor – наградуван директор, VFX супервизор и предавач од Португалија. За време на неговата кариера има работено за Animech, BBC, Nexus, JellyFish и на крајот на “The Mill”, каде што речиси 5 години станал раководител на Nuke Compositing Department  и VFX Supervisor. Каде бил супервизор на многу познати видео-игри вклучувајќи ги: “Audi Hummingbird”, “Call of Duty Ghosts” in-game cinematics, The Bodycount Intro, The BBC Music “God Only Knows” . Од 2014, Хуго работел и со Fire Without Smoke како директор и VFX супервизор за синематиката на Just Cause 3, Until Dawn, Homefront The Revolution, EVE Valkyrie, The Crew, The Division, Walking Dead March to War, Mario + Rabbids Kingdom Battle, Assasins Creed и многу други. Тој е исто така член на Visual Effects Society, и дел од советодавниот одбор на NFTS и the Norwich Art School. Воедно е активен предавач на визуелни ефекти за BenQ and Foundry, а на својот YouTube канал прави бесплатни туторијали за VFX, игри и технологија. http://hugo-guerra.com

  • Никола Дамјанов – Lead Game Artist (Substance Designer) во Nordeus – генералист, 3D артист, со преку 10 години искуство во областа. Работејќи во Nordeus,независното гејминг студио, најпознато по Top Eleven,во изминатите 7 години, тој активно ги подобрува своите уметнички вештини, истражува нови алатки и ги усвојува што е можно порано. Тој се развил преку компанијата и моментално ја канализира неговата страст, фокус и широки вештини за работа како Lead Artist на Heroic: Magic Duel.. Никола се надградува да моделира на секој можен начин, а со тоа да се вклучи во ангажирањето, интервјуирањето, менторството и целокупното одржување на културата на компанијата.

  • Ран Манолов – карактер уметник / VFX супервизор во WWFX – Creature/character артист за филмови, но и традиционален уметник во дигиталниот свет. Љубител на форми, линии и волумени и користење на неговата визија за примена во VFX светот. Има работено во повеќе големи VFX куќи како ILM, Framestore и MPC како Creature/character артист. Моментално сеуште го прави тоа ова додека паралелно ја надгледува креативната страна на мало студио во Лондон.

  • Amanda Johnstone-Batt – CG супервизор во Framestore’s Rides одделот што ги применува своите вештини во CG и VFX на возбудлив чекор на атрактивните атракции и еколошките медиуми. Надгледувајќи тим на уметници, нејзината одговорност е да обезбеди развивање и спроведување на најдобрите алатки, истовремено водејќи ја креативната насока и одржување на ефективен прилив на дијалог од еден уметник до друг. Аманда има добиено импресивен сплав од водечки проекти за кои е заслужна, во VFX сферата, работејќи во поголемите компании, вклучувајќи ги и Double Negative, Dreamworks и Weta.


Уште многу други говорници ќе бидат откриени понатаму, а распоредот на програмата на конференцијата и одржувањето на спикер-сесиите ќе биде дополнително објавен.


Без разлика дали сте локални, нови во градот или едноставно поминувате, издвојте од вашето скапоцено време и споделете го со нас, пронаоѓајќи нешто што ќе го привлече вашиот интерес, на 22-24 март 2019 година на M3Conference.


Билети за конференцијата можете да купите на:

Фејсбук евент:

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page