top of page

Здраво! јас сум Ѓорѓи Гелов дипломиран студент на М3ДС Академија за дигитални уметности, со задоволство сакам да ја споделам мојата приказна поточно мојот пат до исполнување на моите цели.

Секој почеток е тежок... тоа е реченицата која ме води цел живот, кратко и јасно кажано лутаме да се пронајдеме себеси.


Студирав неколку години на факултетот ”ФИНКИ” поточно лутав да се пронајдам себеси, се запишав со цел да научам програмирање, но завршив на крај во индустрија каде што од секогаш сум ја сакал а тоа е Филмската и Гејминг индустрија.


Како јас така и моите успешни колеги се запишаа на М3ДС Академијата, иако сите бевме скептици на почетокот бидејќи 3Д-то на овие простори беше ново, но сакав да пробам и да станам добар во него поточно ме натера упорноста да верувам!


Иако на почетокот ми беше тешко да се справам со програмите поточно со Autodesk Maya и Zbrush бидејќи започнав од апсолутна нула и немав никакво претходно пред знаење. Едно нешто ми даде верба дека ќе успеам во индустријата е благодарение на нашите инструктори, секогаш велеа не е битно кој е добар или лош на почетокот вие треба само да ја ги совладувата задачите што ви се зададени, а за вашето портфолио ќе изработувате тоа што го сакате.


Години подоцна после завршувањето сфатив што е тематиката, мојата индустрија поточно 3Д-то е обемна бранша и нуди огромен број на можности како работење на игри, филмови, синематици, продукт дизајн, мода и тон други работи каде што не верував дека постојат.


Досега имам работено за 4 компании кои работат на тотално различни работи и апсолутно на различни принципи, но едно нешто е исто а тоа е 3Д-то. Исто како што викаат треба да ги следиме правилата на природата е буквално е исто за 3Д индустријата си има свои природно правила.


Досега како што напоменав работев на најразлични проекти но би сакал да издвојам еден кои мие најомилен, а тоа е синематикот на Call of Duty Vanguard - ” The Pacific Cinematic”


Прв пат се соочив да работам со поголем тим но уште поинтересното е што овој проект го работев од дома.

Тука научив дека не е само битно да ја завршиш твојата зададена задача туку и треба да си комуникативен со тимот воедно и да си организиран.

Сите алатки што ги учевме на М3ДС Академијата исто така се употребуваа на овој и скоро на сите останати проекти што ги работев, академијата ми ги даде потребните алатки и ми го покажа патот кој треба да го одам.

Но тоа не е доволно доколку сакате да станете уникатен артист, вие треба секој дневно да се надградувате себеси и да си го градите вашето портфолио, доколку имате поголемо портфолио ќе работите на поголеми проекти.

Ова е уште еден природен закон во 3Д индустријата, што повеќе имате знаење толку повеќе треба да го споделете во вашето портфолио.


Би сакал да дадам совет за новите генерации а тоа е да работите напорно и да верувате во себеси, да знаете дека има иднина од било која локација, во мојот случај ја создадов мојата иднина од Македонија.

Мило мие што има одлични дечки тука, што создаваат и работат на големи проекти, тоа ми дава огромна мотивација да бидам подобар во мојата работа. За крај сакам да наведам работев за Vertigo Visual, Leartes Studios, CG HERO, Onyx Studio и моментално работам во компанијата Track VFX.


За повеќе информации Ве молиме обратете ни се на info@m3dsacademy.com или телефонскиот број 075 445 680

Здраво! јас сум Виктор Дамјаноски и можам да кажам дека М3ДС Академијата го оствари мојот сон.

Се запишав во М3ДС Академијата во 2019, се чувствувам дури како да беше пред неколку месеци, а денеска во моето портфолио се наоѓаат најголемите компании како Marvel Studios, HBO, NETFLIX, Disney+, Apple TV. Мојата приказна започна на настанот Game Design How To? На настанот учевме како функционираат и како се изработуваат игрите. Бидејќи мојата група се погоди да има премногу големи амбиции останавме, поточно заглавивме 13 часа за да ја креираме нашата прва 3Д околина. Некој од учесниците претходно беа групирани но поголемиот дел од учесници како мене се вклучија индивидуално и формираа нови тимови. Ја бев воодушевен пред се што научивме за 4 часа, воедно и можевме тоа знаење да го имплементираме веднаш! а тоа го направивме со тим што прв пат се среќава. Не очекував дека може нешто да изработиме но како што поминаа неколку часа сфатив зошто ние бевме добар тим иако не се познававме, а тоа е поради што сите делевме иста пасија (ги игравме истите игри и сме ги гледале истите филмови) тоа ни даде мотивација да ја завршиме зададената задача. После мојата инспирација, мојот прв чекор беше да се запишам на М3ДС Академијата за дигитални уметности, иако ме исплаши што трае 12 месеци но според се што искусив на настанот ми даде доверба дека сум на правиот пат. Всушност го заменив економскиот со факултетот за мултимедија за да биде соодветен на мојата пасија. На академијата учевме како се изработуваат карактери, околини за игри и филмови, анимација и имав шанса после 12 месеци од учење да си го изработам моето прво портфолио. Нешто најбитно што го научив е за да имаш професија, ти треба специјализација, која не ти ја овозможува формална диплома. За тоа што сакам да го работам, треба да се фокусирам само на моето портфолио. Колку вие побогато вашето портфолио толку повеќе можности ќе имате да работите на поголеми проекти. Претходно немав никаква желба да работам анимација но како што дојде време сфатив дека сум талентиран аниматор и ми се пужи можноста да анимирам актери! да сите тие движења што се супер екстремни во филмовите дел од нив ги анимирав.

Во секоја професија има Ups and Downs некогаш ќе работите нешто со сакате некогаш ќе работите нешто што не сакате, но едно нешто што е битно е мотивацијата и пасијата треба да биде на едно исто ниво. Како јас така и моите колеги се инспирираме од филмовите и игрите, јас лично на пример се воодушевив највеќе од играта The Witcher како и серијата.


Моментално иако работам како аниматор сакам и да креирам модели за игри и да им нанесувам текстура, едно нешто важно што научивме во М3ДС е без разлика што и да работите и колку да ви биде тешко, вие ќе морате секогаш да се надградувате. Да не престанете да се пронајдете себеси, да не престанете да истражувате нови работи.


Работев и моментално работам на најпопуларните филмови во светот исто така на најдобрите серии, ги анимирам карактерите минута по минута секунда по секунда, слика по слика.


Задоволството е огромно да го видите вашето име и презиме на крајот од филмот кога ќе заврши, моите цели ги исполнив!


Иако моментално работам во филмската индустрија еден ден би сакал да работам и во гејминг индустријата, но секако тоа го можам поради што го имам стекнато знаењето и ќе можам да се адаптирам.


Доколку се префрлам да изработувам игри моето знаење како аниматор ќе остане и ќе имам можност пак да го имплементирам.


Мојот следен чекор за исполнување на мојата нова цел е да се надоградувам себеси и се разбира да го спремам моето ново портфолио за гејминг индустријата.

Мојот совет за идните генерации на М3ДС:

  • Верувајте во себе и сигурно ќе успеете!

  • Пасијата е вашето гориво за мотивација.

  • Колку и да е долг патот направете го првиот чекор.

  • Портфолио е најбитно, секоја минута посветувајте се на него.

  • И се разбира доколку ја имате шансата да работите со големите компании почитувајте ги договорите, и не давајте спојлери на вашите пријатели.


За повеќе информации Ве молиме обратете ни се на info@m3dsacademy.com или телефонскиот број 075 445 680

Здраво јас сум Никола Трајчевски, да тоа точно е тоа што го прочитавте го напуштив факултетот за да си ги остварам соништата.

Во моето портфолио денеска се наоѓаат моите најомилени филмови/серии и се гордеам со тоа што го достигнав! Благодарение на М3ДС Академијата. Мојата успешна приказна започна на следниот начин: После 2 години студирање на факултет "ФИНКИ" дојде до момент да сфатам дека во мене не остана ниту една амбиција воедно 0% енергија, едноставно станав робот. Животниот сон како на секој родител така и на моите родители беше да дипломирам на факултет, но тој сон мене ми стана кошмар! Си ветив дека ќе направам промена во мојот живот, си ветив дека тие 2 години потрошени од мојот живот ќе ги ставам зад мене и дека ќе ги надминам. Но кога ќе ги изгубиш сите амбиции од каде да започнеш? се прашуваш себеси дали ќе го изберам точниот пат, или пак ќе ја направам истата грешка. Едно нешто што ме натера да го најдам точниот пат се моите пријатели, со едно прашање ми се смени животот, а прашањето беше "што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш?", во моментот им одговорив "пасија мие да играм игри и уживам да гледам филмови од Марвел. Клучниот момент каде ми се промени живот е кога ме прашаа "доколку имаш пасија да играш игри и гледаш филмови од Марвел, зошто не научиш да ги изработуваш?" се шокирав.. никогаш не ми паднало тоа на памет си реков во себеси. Ги прашав од каде да започнам и ми ја предложија M3DS Академијата за дигитални уметности, искрено на почетокот бев скептик за квалитетот и се двоумев да се запишам. Кога отидов на разговор и го видов портфолиото на студентите, воедно и компаниите со кој соработуваат како Pixar, Disney, Marvel, DreamWorks, Unreal Engine, Autodesk ми го смени мислењето и ми даде доверба. Денеска со гордост можам да кажам дека сум нивниот резултат, но за се што достигнав досега сум си самиот заслужен, М3ДС ми го покажаа точниот пат кој јас треба да го чекорам, со тоа си ја вратив самодовербата и така ќе продолжам да чекорам по успехот. Совет за новите генерации: Што сакате да бидете кога ќе пораснете? доколку ја делиме истата пасија да играме игри и гледаме филмови, знаете каде да започнете. Доколку влезете во 3Д индустријата може да работите буквално на се што е визуелно не само игри, филмови, серии туку можете реклами, 3Д печатење, продукт дизајн, мода итн.

Кога ќе завршите М3ДС Академијата совет:

  • Да не се лимитерате само со една вештина, како што напоменав голема е индустријата и треба да експериментирате.

  • За тие што ќе се пронајдат во една вештина потрошете го секој час во тоа, зошто 1 час потрошен сега се еднакво 10 часа во иднината.

  • Доколку се вработите во некоја компанија: Биди најдобр-ата/иот за да не зависиш од компанијата туку компанијата да зависи од тебе. На овој начин никогаш нема да бидете мрзливи и нема да имате страв од отказ, зошто доколку ве отпуштат да знаете само компанијата губи а не вие!


За повеќе информации Ве молиме обратете ни се на info@m3dsacademy.com или телефонскиот број 075 445 680

English
bottom of page